Jak pielęgnować paznokcie

Dbanie o połamane, nierówno opiłowane, czy też obgryzione paznokcie, nie musi być wcale takie trudne i czasochłonne. Wystarczy naprawdę niewiele czasu a przy tym nie trzeba iść do kosmetyczki, na którą w dzisiejszych czasach nie mamy ani pieniędzy ani czasu. Można za to poświęcić chwilkę czasu w domu, jeśli będziemy dbać o nie regularnie, będziemy z nich zadowolone.


Paznokcie najczęściej źle zaczynają wyglądać po zimie, kiedy organizm ma najmniej witamin, płytka wtedy się kruszy, na nierówną powierzchnię. Jednak wszystkie te problemy nie tylko są problemami sezonowymi.

Przede wszystkim : Papier, plastik, cokolwiek byleby nie metal !

Manicure powinniśmy robić przynajmniej raz na dwa – trzy tygodnie. Można go wykonać samodzielnie (manicure krok po kroku), a wystarczy mieć dobry pilniczek. Najlepiej jak jesteśmy w posiadaniu pilnika papierowego o dwóch rodzajach powierzchni – twardej służącej do skraania paznokci, oraz miękkiej do ich wygładzania. Metalowe pilniczki bardzo niszczą brzegi paznokcia, co później powoduje ich rozdwajanie się.

Odsuwanie skórek paznokci powinno się wykonywać po wcześniejszemu ich zmiękczeniu, najlepiej w płynie z mydłem.

O samo piłowanie nie musimy się zbytnio martwić, ale tylko wtedy kiedy posiadamy delikatny pilnik. Po tym zabiegu można użyć tzw. polerki, czyli przyrządu o trzech rodzajach powierzchni:

  • równającej – ścierającej delikatnie bruzdy.
  • matującej – która wygładza startą powierzchnię paznokcia
  • nabłyszczającej – która doskonale nadaje połysku naszym paznokcią

Kuracja dla paznokci

Jeśli Twoje paznokcie wyglądają naprawdę źle, warto je poddać jakiejś kuracji. W tym najlepiej zgłosić się do lekarza o poradę, który przepisze odpowiednią dawkę preparatu witaminowo – wapniowego. Jeśli paznokcie są kruche to warto tylko codziennie wmasować w nie odżywkę z żelem, wapniem i witaminami. Po tygodniu powinny być już widoczne efekty naszej kuracji.


Szybciej doprowadzimy nasze paznokcie do ładnego wyglądu jeśli podczas kuracji będą one krótkie, i najlepiej w tym czasie nie malowane.

Takim znanym również sposobem na wzmocnienie paznokci jest wymoczenie ich w oleju (lub oliwa z oliwek) oraz soku z jednej cytryny.

Musimy również pamiętać aby lakier zmywać tylko zmywaczami z witaminami i składnikami odżywczymi, bez acetonu, który bardzo osłabia płytki. Jeśli zaraz po pomalowaniu na paznokciach pojawiają się bąbelki to oznacza to, że lakier jest już stary i nie nadaje się do użytku (otwarty lakier do paznokci powinien być używany tylko przez pół roku).

Na co dzień

Miejmy na uwadze, że codziennie paznokcie potrzebują żelaza, wapnia, krzemu, potasu i wiele innych witamin. Trzeba więc jeść jajka, ser, jogurty, natkę pietruszki, przetwory z soi itp. A ręce najlepiej myć żelem z dodatkiem kremu nawilżającego, który nie wysusza skóry wokół paznokci.

Tutaj zobaczysz przykład jak malować paznokcie:

Tagi: , , ,Zostaw komentarz